Rachunkowość

Co Rachunek zysków i strat

Co to jest rachunek zysków i strat?

Rachunek zysków i strat jest jednym z podstawowych sprawozdań finansowych firmy, które pokazuje ich zyski i straty na przestrzeni czasu. Zysk lub stratę ustala się, odejmując wszystkie przychody i odejmując wszystkie koszty zarówno od działalności operacyjnej, jak i nieoperacyjnej.

biznes podatkiRachunek zysków i strat jest jednym z trzech zestawień stosowanych zarówno w finansach przedsiębiorstw (w tym w modelowaniu finansowym ), jak iw rachunkowości. Zestawienie przedstawia przychody firmy, koszty, zysk brutto, koszty sprzedaży i administracyjne, inne wydatki i dochody, zapłacone podatki oraz zysk netto w spójny i logiczny sposób.

Zestawienie podzielone jest na okresy, które logicznie podążają za działalnością firmy. Najpopularniejszym podziałem okresowym jest podział miesięczny (dla sprawozdawczości wewnętrznej), chociaż niektóre firmy mogą stosować cykl trzynastookresowy. Te okresowe sprawozdania są agregowane w wartości łączne dla wyników kwartalnych i rocznych. To zestawienie jest doskonałym miejscem do rozpoczęcia modelu finansowego , ponieważ wymaga najmniejszej ilości informacji z bilansu i rachunku przepływów pieniężnych. Zatem pod względem informacji rachunek zysków i strat jest poprzednikiem pozostałych dwóch podstawowych zestawień.

Zobacz też lista obecności pracowników - jak sprawdzać pracę pracowników.

Składniki rachunku zysków i strat

Rachunek zysków i stratRachunek zysków i strat może wykazywać niewielkie różnice między różnymi firmami, ponieważ wydatki i dochody będą zależeć od rodzaju prowadzonej działalności lub prowadzonej działalności. Istnieje jednak kilka ogólnych pozycji, które są powszechnie widoczne w każdym rachunku zysków i strat.

Do najczęstszych pozycji rachunku zysków i strat należą:


Przychody/Sprzedaż

Przychody ze sprzedaży to przychody firmy ze sprzedaży lub usług, wyświetlane na samej górze zestawienia. Wartość ta będzie stanowić brutto koszty związane z wytworzeniem sprzedanego towaru lub świadczeniem usług. Niektóre firmy mają wiele strumieni przychodów , które zwiększają sumę przychodów.


Koszt sprzedanych towarów

Koszt sprzedanych towarów to pozycja, która agreguje bezpośrednie koszty związane ze sprzedażą produktów (np. warzyw w przypadku firm ogordniczych zob: porady-dzialkowe.pl aby przeczytać więcej) w celu wygenerowania przychodów. Ta pozycja może być również nazywana Kosztem sprzedaży, jeśli firma prowadzi działalność usługową. Koszty bezpośrednie mogą obejmować robociznę, części, materiały i alokację innych wydatków, takich jak amortyzacja (patrz wyjaśnienie amortyzacji poniżej).


Zysk brutto

Zysk brutto oblicza się, odejmując koszt sprzedanych towarów (lub koszt sprzedaży) od przychodów ze sprzedaży.


Wydatki na marketing, reklamę i promocję

Większość firm ponosi pewne wydatki związane ze sprzedażą towarów i/lub usług. Wydatki na marketing, reklamę i promocję są często zgrupowane razem, ponieważ są to podobne wydatki, wszystkie związane ze sprzedażą.


Koszty ogólne i administracyjne

Koszty ogólne i administracyjne obejmują część sprzedaży, ogólną i administracyjną, która zawiera wszystkie inne koszty pośrednie związane z prowadzeniem działalności. Obejmuje to szkolenia, kursy i pensje, czynsz i wydatki biurowe, ubezpieczenie, koszty podróży, a czasem amortyzację i inne koszty operacyjne. Jednostki mogą jednak zdecydować o rozdzieleniu amortyzacji i amortyzacji we własnym dziale.


Amortyzacja i koszty amortyzacji

Amortyzacja to wydatki niepieniężne , które są tworzone przez księgowych w celu rozłożenia kosztu aktywów kapitałowych, takich jak rzeczowe aktywa trwałe.


Dochód operacyjny

Dochód operacyjny reprezentuje to, co zarobiono na zwykłych operacjach biznesowych. Innymi słowy, jest to zysk przed odjęciem wszelkich dochodów nieoperacyjnych, kosztów nieoperacyjnych, odsetek lub podatków od przychodów.


Podatki dochodowe

Podatki dochodowe odnoszą się do odpowiednich podatków naliczanych od dochodu przed opodatkowaniem. Całkowity koszt podatkowy może składać się zarówno z podatków bieżących, jak i przyszłych.

poznań

Współpraca Duer.pl